Kuru Temizleme

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Yaşantımız içerisinde bizlere sunulan en büyük kolaylıklardan biri de, şüphesiz ki kuru temizleme. Zaman problemi yaşadığımız şu dönemde, temizlik için vakit ayırmak yerine, bu süreci daha kaliteli uğraşlarla geçirebiliyoruz. Üstelik kuru temizleme sayesinde hem temizleme işlemi çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriliyor, hem de ürünlerin kalitesinin de, renginin de bozulmaması sağlanıyor. Bu da her anlamda uzun vadede kazançlı çıkmamıza olanak sağlıyor.

Peki, kuru temizleme nasıl yapılır, hiç düşündünüz mü?

Adında yer alan ‘kuru’ tabiri, birçok kişide yıkamadan yapılan bir uygulama olduğu fikrinin oluşmasına neden olur. Ancak durum tam anlamıyla böyle değildir. Temizlik uygulamalarında su kullanılmaz, ama farklı temizleyiciler kullanılır ve yıkama işlemi bunlarla gerçekleştirilir. Su ve sabunla yapılan klasik temizleme işleminden ayırt edilebilmesini sağlamak için, kuru temizleme olarak adlandırılmıştır.

Kuru temizleme işlemi için alınan ürünler ilk olarak gruplandırılır. Aynı kumaş yapısında ve aynı özellikte olan ürünler bir araya toplanır ve bu sayede farklı ürünlerle birlikte yıkanmaması sağlanır. Ardından lekesi bulunan giysiler için leke çıkarma uygulamaları gerçekleştirilir. Bu yüzden giysi teslim edilirken bilinen, mevcut bir lekesi varsa mutlaka görevlilere bildirilmelidir. Leke çıkarma uygulaması, yıkama öncesinde bir hazırlık aşaması gibidir. Bu işlem de bittikten sonra son kontroller gerçekleştirilir ve kuru temizleme makinelerine yerleştirilir.

Kuru temizleme nasıl yapılır, temizlik sırasında normal çamaşır makinesi mi kullanılır gibi sorular aklınızda mutlaka vardır. Kuru temizlemecilerde kullanılan makineler, normal çamaşır makinelerine benzerlik gösterir. Kurutma makinesi ve çamaşır makinesinin karışımı gibi bir sisteme sahiptir. Ancak teknolojik gelişmeler sayesinde her geçen gün çok daha farklı makineler karşımıza çıkıyor. Teknik donanım bakımdan güçlü olan ve teknolojiyi takip eden firmalar da kendisini öne çıkarmayı başarıyor.

Kuru temizleme makinesinin tamburuna yıkama işlemi için 1/3 oranında çözücü aktarılır. Tambur dönerek çamaşırları altüst ederken, sıcaklığının da 30 derece olması sağlanır. Yıkama işlemi sonrasında çözücü arıtma kazanına iletilir. Buradan da yoğuşturma ünitesine gider. Kuru temizlemede yıkama işlemi 8 ve 25 dakika arasında değişir. Bu leke duruma ve kumaş yapısına bağlıdır. Özellikle hidrokarbon çözücü kullanılıyorsa, bu işlemde kirler yavaş çözüldüğü için, yıkama uygulaması 25 dakikaya kadar sarkabilir.

Kusursuz bir kuru temizleme uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için, sektöre hâkim ve müşteri memnuniyetine önem veren bir kuru temizlemeciyi tercih etmek gerekir. Bu konuda ilk akıllara gelen isim olmayı başaran Karabaglar halı yıkama, beklentilerinize uygun sonuçlar ve yeni çözümler üretmeye devam ediyor.

 

Hemen Ara